ÇOCUKLARDA GÖMÜK PENİS - Prof. Dr. Zekeriya İLÇE

ÇOCUKLARDA GÖMÜK PENİSÇocuklarda Gömük Penis Nedir?

Gömük Penis; Pipinin, etrafındaki yağ dokusunda ya da pipiyi saran ciltteki anomali nedeni ile vucut yüzeyinin dışında görülmemesi halidir. Aşırı yağlı olma veya aşırı küçüklük nedeniyle dışarda görünmeyen penis anlamına gelir. Gömülü peniste pipinin boyu normaldir ancak vücut yüzeyi içinde gizlidir. Doğuştan pipi boyunun küçüklüğü ile karıştırılmamalıdır.

       

Gömük Penis Sebebi Nedir?

Gömük Penis genellikle konjenital yani doğuştan kaynaklanır, bazen de karşımıza düzgün yapılmayan sünnet komplikasyonu olarak çıkar.

Gelişmekte olan penisi çevreleyen cilt ve yağ tabakaları ile ilgili sorunlar; yani pipi etrafındaki yağ dokusunun fazlalığı ya da pipinin skrotuma yakın kısmında yeterli deri bulunmamasından kaynaklanır. Bazen de pipiyi pelvis (leğen) kemiklerine tesbit eden bağlardaki anomalilerden kaynaklanır.

 

 

Gömük Penis Tedavi edilmezse ne gibi sorunlara neden olur?

İşeme sorunlarına neden olur, özellikle ayakta işeyemez. İdrar sünnet derisi ve normal cilt arasında birikir ve enfksiyona neden olur. Bu enfeksiyonlar balanite (sünnet derisinin inflamasyonu) neden olabileceği gibi ciddi ve tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonuna da neden olabilir.

Ağrı veya idrar yapma zorluğu (dizüri)

Penisini tutma zorluğu yüzünden üriner akımı yönlendirmede sıkıntı

Soyunma odasında utanç

Uygun hijyenle ilgili zorluk

Erişkin yaşta ereksiyon ve cinsel ilişki sorunları, bir takım psikolojik sorunlar

Gömük Penis Tanısı nasıl konur?

Genellkle ailenin pipi küçüklüğü ile şüphelenilir ve hekimin Fizik muayenesi ile konur. İyi ve sistemik muayene gerekir ve mikro penis dediğimiz küçük penisten kesinlikle ayrılması gerekir.

Gömük Penis Tedavisi nasıl yapılır?

Gerçek Gömük Penisin tedavisi ameliyatla düzeltmedir. Şişman çocuklarda kilonun düzeltilmesi tedaviye katkıda bulunur. Ancak kilo verme gömük penisin gerçek tedavisi değildir. Geçek tedavi ameliyattır.

Gömük Penis ameliyatı ne zaman yapılır?

Prepubik yağ dokusu fazla bebekler büyüdüğünde kısmen de olsa kendiliğinden azalır ancak bu gömük penisin tedavisi değildir, ancak tedaviye katkıda bulnur yani ameliyatın başarısını arttırır. Bu nedenle ameliyat için acele edilmemelidir. 2 yaş civarı ameliyat edilmeli, ancak bazı çocuklarda ameliyat 5-10 yaşına kadar ertelenebilir.

Ameliyat sonrası Gömük Penis tekrarlar mı?

Evet tekrarlayabilir. Özellikle tecrübezis kişiler tarafından yapıldığında risk artar.

Gömük penis tedavisi

Gömük penislerin çoğunda herhangi bir tedavi gerekmez. Genellikle zamanla kendiliğinden düzelir.

Olası cerrahi komplikasyonlar nelerdir?

Birkaç komplikasyon var. Bunlar gerçekleşirse, çoğu geçici olur.

  • İyileşme işlemi sırasında derinin içindeki yara dokusu bazen birbirine yapışabilir (yapışma) Ya da ekstra bağ dokusu oluşabilir (fibroz). Her ikisi de penisi tekrar içeri çekip gömebilirler.

Penis şişmesi

Ereksiyon sırasında ağrı

Kötü greft iyileşmesi, flep nekrozu veya aşılanmış alanda azalmış hassasiyet şikayetleri.

Penisini örten cildin kalıcı aşırı büyümesi

Göbek yağı yeniden birikir

 

Gömük penis, çocuklarda duygusal sıkıntıya neden olabilir.

Gömük penisli çocuklar psikolojik ve sosyal travma riski altındadır. Gömük penisli obez çocuklar vücutlarından utanabilirler. Sonuç olarak toplumsal olarak geri çekilirler. Cerrahi tedavi bu endişeyi giderebilir ve kendi imajını geliştirebilir. Bununla birlikte, ebeveynlerin gömülü penisli obez çocukları cerrahiye başlamadan önce kilo vermeye teşvik etmeleri iyi bir yaklaşımdır.

 

 

 

*** Burada verilen bilgiler, internet sitesinin içeriği ziyaretçiyi bilgilendirme amacı ile düzenlenmiştir. Hiçbir bilgi ziyaretçiler tarafından tavsiye olarak değerlendirilip hiçbir karar veya eyleme neden olmamalıdır. Konu ile ilgili hastasını mulaka bir çocuk cerrahisi uzmanına muayene ettirmeli, onunla görüşerek birebir bilgisine başvurarak karar vermelidir.

 

 

Yukarı