ÇOCUKLARDA KASIK FITIĞI - Prof. Dr. Zekeriya İLÇE

ÇOCUKLARDA KASIK FITIĞI 

 

Fıtık ne demektir?

 

Vücudumzda farklı boşluklar (göğüs, karın boşluğu gibi) bulunmaktadır. Bu boşluklardaki organlar bir takım anatomik yapılar nedeni ile birinden diğerine geçemez. Örneğin karın içi organlar göğüs boşluğuna geçemez. Bu geçişi engelleyen anatomik yapılardaki defekt nedeni ile organların farklı boşluklara yer değiştirmesine ya da vücut dışına yer değiştirmesine genel tanımı ile fıtık yada herni denir.

 

Kasık Fıtığı nedir?

 

 

Karın içindeki bir organın ya da organların (bağırsaklar, apandis, kız çocuklarda over (yumurtalık) gibi) kasık bölgesinde oluşan bir açıklıktan karın duvarından dışarı çıkmasıdır.

Kasık Fıtığı neden oluşur?

 

Bebeğin anne karnında gelişimi sırasında, erkek çocuklarda testis denilen yumurtalıklar ilk önce böbreklerin üst kutbunda oluşmaya ve gelişmeye başlar, sonra karın içinde göç ederek, kasık kanalından geçer ve skrotum adı verilen torbalara iner. Kız çocuklarında over adı verilen yumurtalıklar karın içinde kalır ancak kızlarda da rahimin karın içinde sabit durmasına yardımcı bağlardan birisi (round ligaman) kasık kanalından geçer, ve rahimin arkaya bükülmesinin engellenmesinde görev alır. Kasık kanalından geçen bu oluşumlar beraberinde karın içi organların üzerini kaplayan periton adı verilen karın zarını da birlikte sürüklerler. Bu iniş hamileliğin son aylarında gerçekleşir.  Bu zar geçiş tamamlandıktan sonra kapanır, ancak bebeklerin %10’unda kapanmaz.  Şayet kapanmaz ise bir takım hastalıklar ortaya çıkar. Açıklık geniş olur ve karın içi organlar karın duvarından dışarı çıkarsa kasık fıtığı oluşur. Bu zarın kapanmama nedeni ise tam olarak bilinmemektedir.

    

Şekil: a- Normal gelişim, b-  Zarın Kapanmaması nedeni ile oluşmuş, Kasık Fıtığı

 

Kasık fıtığının belirtileri nelerdir?

Bu rahatsızlıkta önemli bulgu yani şüphe uyandırıcı durum bebeğin veya çocuğun kasık bölgesinde beliren ve kaybolan şişliklerdir. Kasık bölgesinin sağında, solunda ya da her iki tarafında da görülme olasılığı vardır. Erkek bebeklerde kasıktan başlayan şişlik torbalara kadar inebilir. Kız bebeklerde ise şişlik labi mayor denen anotomik alana kadar inen bir alanda görülebilir. Bebeklerde ıkınma, ağlama, öksürme gibi karın içine basıncın artmasını sağlayacak durumlarda kasık bölgesindeki şişlik daha belirgin bir halde görülebilir. Karın içinde oluşan basınç artımı azaldığında bu şişlikler de ortadan kaybolur. Çok ilerlemiş olan kasık fıtığı erkek çocuklarda torbaya kadar inebilir ve testisin yanına kadar da gelebilir.

 

    

 

Şekiller:  Erkek ve Kız Çocukta Kasık Fıtığı görüntüleri

Şekil; Sağ Kasık Fıtığı, sağ skrotum ve kasık bölgesindeki şişlik görülmektedir.

 

 

Kasık fıtığı daha çok kimlerde görülür?

 

Erkek bebeklerde, düşük ağırlıklı doğan bebeklerde, prematüre (erken doğan) bebeklerde ve bazı doğumsal bağ dokusu hastalığı olan çocuklarda daha fazla görülür. Erkeklerde, kızlardan 5-6 kat daha fazla rastlanan bir durumdur. Rakamlara göre her 100 erkek çocuğundan yaklaşık 3-4’ünde kasık fıtığı çıkmaktadır.

Kasık fıtığının belli bir görülme yaşı yoktur, her yaşta bireyde, çocukta ve bebekte görülebilir. Bir günlük bir bebekte görülebileceği gibi ileri yaşlarda da kendini gösterebilir.

 

 

 

 

Kasık fıtığı ailesel midir?

 

Anne, baba ve kardeşlerde kasık fıtığı varsa diğer kardeşlerde görülme sıklığı normale göre daha yüksektir. Ancak kesin ailesel geçişli ya da genetik geçişli diyemeyiz.

 

Kasık fıtığı kendiliğinde geçer mi?

 

Hayır, ancak cerrahi olarak düzeltilebilir.

 

Kasık fıtığı ameliyat edilmediğinde ne gibi sorunlarla karşılaşılabilir?

 

Kasık fıtığı ameliyat edilmediğinde fıtık boğulabilir. Yani dışarı çıkan organlar kendiliğinden içeri giremez. Bu durumda organların kanlanması bozulur ve kısmi ya da total organ kaybı söz konusu olabilir. Örneğin barsaklar boğulursa kısmi barsak kaybı, kız çocuklarında yumurtalık boğulursa total yumurtalık kaybı olabilir.

 

Kasık fıtığı nasıl ameliyat edilir?

 

Açık yöntemle ya da laparoskopik (kapalı) yöntemle yapılabilmektedir.

İşlem Ameliyathanede genel anestezi altında yapılır.

 

Kasık Fıtığı ameliyatı öncesi neler yapılır?

 

Herşeyden önce iyi bir hikaye alınmalı ve genel bir fizik muayene yapılmalı sadece kasık bölgesi muayenesi ile yetinilmemeli. Daha sonra süreç, yani ameliyat öncesi, ameliyat süreci ve sonrası ile ilgili aile (anne ve baba) iyi bilgilendirilir. Çocuk büyükse buna çocuk da dahil edilir. Bir takım testler yapılır, bu testler genel olmayıp hastaya göre belirlenir.  Ve Hasta anestezi uzmanı tarfından da görülür, yaşanacak anestezi süreci ile, aile ve çocuk bilgilendirilir. Hasta ameliyat öncesi 4 saat aç bırakılır.

 

Kasık ameliyatı sonrası iyileşme süresi nasıldır?

 

Amaliyattan 2 saat sonra hasta doktor   ve / veya hemşire direktifleri doğrultusunda beslenir. 2 yaş üstü bebekler 4-6 saat sonra eve gönderilebilir. Yeni doğanların ise 1 gün hastanede yatması gerekebilir. Amaliyat sonrası hasta, doktorun önerileri doğrultusunda sadece ağrı kesici alır, ek ilaç almasına gerek yok. Hasta 48-72 saat sonra doktor tarfından görülür, bu sırada pansuman yapılmasına gerek olmayıp dikişler kendiliğinden erir ve alınması gerekmez. Hasta amaliyat sonrası doktorun önerileri doğrultusunda normal aktif hayatına devam eder.

 

Kasık Fıtığı en sık ne ile karışır?

 

Erkek Çocuklarında Su Fıtığı dediğimiz Hidrosel, Kız çocuklarında ise kasık bölgesindeki lenf bezeleri ile karışabilir. Ayrım çok önemlidir. Çünkü Her üç durumun (Fıtık, Su Fıtığı ve Lenf bezesinin) tedavi süreci tamamen farklıdır.

 

 

*** Burada verilen bilgiler, internet sitesinin içeriği ziyaretçiyi bilgilendirme amacı ile düzenlenmiştir. Hiçbir bilgi ziyaretçiler tarafından tavsiye olarak değerlendirilip hiçbir karar veya eyleme neden olmamalıdır. Konu ile ilgili hastasını mulaka bir çocuk cerrahisi uzmanına muayene ettirmeli, onunla görüşerek birebir bilgisine başvurarak karar vermelidir.

 

 


 

Yukarı