ÇOCUKLARDA PİPİ EĞRİLİĞİ ( KORDİ ) - Prof. Dr. Zekeriya İLÇE

ÇOCUKLARDA PİPİ EĞRİLİĞİ ( KORDİ )Penis Eğriliği (kordi) Nedir?

Penis ereksiyon esnasında düz durması gereken bir organdır. Ancak bazen Pipi ön tarafa, arka tarafa, yanlara eğik olabildiği gibi vida şeklinde kendi çevresinde de olabilir. Bu durum genellikle doğuştan olur ve Hipospadi dediğimiz hasalığa eşlik edebileceği gibi, yalnız başına da olabilir. Yaklaşık 200 bebekte bir görülür.

    

Şekil: Pipi eğriliği dereceleri

 

Penis Eğriliği (kordi) Nasıl Fark edilir?

Eğrilik genellikle pipinin sertleştiği zamanlarda idrar yaparken fark edilir. Bu bebeklik döneminde pek fark edilmeyebilir. Ancak çocuk idrarını tutmaya başladığında özellkle ayakta idrar yaptığında eğri işediği ya da ayağına doğru işediği, direk karşıya işeyemediği fark edilerek tanınır.

 

 

 

 

 

Penis Eğriliği Neden Olur?

Penisin özellikle hızlı büyüme yaptığı ilk 6 ay içerisinde ve sonradan 6 yaş civarında ve ergenlik esnasında eğrilikler daha çok izlenir. Bu eğriliğin nedeni sünnet derisinin altındaki bağ dokusu olabileceği gibi pipinin kanlanma ya da sertleşmesini sağlayan korpus dediğimiz anatomik yapıların gelişimsel anomalleri de neden olabilir. Bu eğriliğin nedeni bazen de yanlış yapılmış Sünnet olabilir.

 

Peniste ne kadar eğrilik normal kabul edilir?

Penis eğriliği 20 dereceye kadar aşağıya, yukarıya, sağa sola olarak her erkekte görülebilir. 20 dereceye kadar olan penis eğrilikleri cinsel fonksiyonu bozmadığından normal kabul edilir ve tedavi gerektirmez.

 

Penis eğriliğinin tedavi edilmesi gereken durumlar;

- Eğriliğin 20 derecenin üzerinde olması

- Ağrıya sebep olması

- Peniste kısalık

 

Penis Eğriliği Nasıl Tedavi Edilebilir?

Penis eğriliğinin tek tedavisi ameliyattır. Ancak ameliyat için penisteki eğriliğin 15 dereceden daha fazla olması beklenir. Ameliyat kararının mutlaka tecrübeli bir Çocuk Cerrahisi doktoru ile beraber verilmesi gereklidir.

 

 

 

Penis Eğriliği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ameliyat ameliyathanede ve Genel anestezi altında yapılır. Çocuk uyutulup penis cildi önce penisten sıyrılır ve gereksiz bağlar yok edilir. Ardından penisin maksimum eğrilik yaptığı yerin karşısına pile şeklinde kalıcı dikişler konulur.

Pile dikişlerinin penisinin simetrisini bozmaması penisi aşırı kısaltmaması ve sinir ve damarlardan uzak konulması gereklidir. Bu nedenle bu ameliyatın mutlaka ameliyathane de yapılması gerekir.

Penis Eğriliği Ameliyatı Ne Zaman Yapılmalıdır?

Penis eğriliği ameliyatları Sünnette olduğu gibi ya 0-2 yaş arası ya da daha sonra 5-8 yaş arasında yapılmaktadır.

Penis Eğriliği Ameliyat Sonrası Tekrarlayabilir mi?

Penis eğriliğinin ameliyat sonrası tekrarlaması özellikle çocuklarda çok nadirdir. Ancak bu eğriliğin derecesine göre ikinci bir amaliyat gerktirebilir.

 

 

*** Burada verilen bilgiler, internet sitesinin içeriği ziyaretçiyi bilgilendirme amacı ile düzenlenmiştir. Hiçbir bilgi ziyaretçiler tarafından tavsiye olarak değerlendirilip hiçbir karar veya eyleme neden olmamalıdır. Konu ile ilgili hastasını mulaka bir çocuk cerrahisi uzmanına muayene ettirmeli, onunla görüşerek birebir bilgisine başvurarak karar vermelidir.

 

 

 

 

 

 

 

Yukarı