HİDROSEL-SU FITIĞI - Prof. Dr. Zekeriya İLÇE

HİDROSEL-SU FITIĞIHidrosel ya da su fıtığı nedir?

 

Erkek çocukta, fıtık kesesini oluşturan karın zarının açıklığı çok geniş olmayıp organların dışarı çıkmasına izin vermeyecek kadar dar olursa içine karın içerisindeki sıvı girebilir. Bu sıvı testis etrafında hapsolabileceği gibi (hidrosel:su kesesi), karın icerisine girip-çıkabilir, miktarı artabilir. Kasık/testis bölgesinde bulunan yumuşak şişliğin (sıvı miktarının) azalıp-artması halk arasında su fıtığı olarak nitelendirilir. Şişlik bazen sert ve gergin olarak hissedilebilir.

 

Hidrosel, Su fıtığı ameliyat gerektirir mi?

 

Testis etrafında bulunan az miktardaki sıvısının (hidrosel) ilk 2 yaş icinde kendiliğinden gerilemesi, kaybolması beklenebilir. Hidroselde içinde organ olmadığndan boğulma riski yokur, herhangi bir komplikasyon oluşturmaz. Dolayısı ile aksi bir durum gelişmediği sürece 2 yaşına kadar beklenir. Ancak Su Fıtığı Kasık Fıtığına dönüşebilir. Bu konuda aile bilgilendirilmelidir.

 

 

Hidroselin çeşitleri var mı?

 

Yenidoğan çağında 2 çeşit hidrosel izlenir;

1. Komünikan – Bağlantılı Hidrosel: Skrotuma inen karın zarının tamamen açık olması.

2. Non Komünikan – Bağlantısız Hidrosel: Skrotuma bu zarın karın tarafında olan kısmının normal olmayan şekilde kapanması ve peritoneal sıvının skrotum içersinde hapsolması.

3. Edinsel – Erişkinlerde görülen ya da çocuklarda travma vb nedenlerle ortaya çıkan Hidrosel

  

Şekil: Çocuklarda Hidrosel yani Su Fıtığı

Hidrosel (Su Fıtığının ) belirtileri nelerdir?

 

Bu rahatsızlıkta önemli bulgu yani şüphe uyandırıcı durum bebeğin veya çocuğun kasık bölgesinde beliren şişliklerdir. Kasık bölgesinin sağında, solunda ya da her iki tarafında da görülme olasılığı vardır. Bu şişlik ışık tutulduğnda röfle verir. Geceleri uyuduğunda boyutu küçülebilir.

 

Su Fıtığının Tanısı Nasıl Konur ?

 

Hikaye, Fizik Muayene ile konur. Ancak Bazen Ultrosonografide yapmak gerekebilir

 

Su Fıtığı en sık ne ile karışır?

 

Erkek Çocuklarında Kasık Fıtığı, Kız çocuklarında ise Nuck Kanal kistleri ile karışabilir. Özelllikle boğulmuş fıtıkla karışabilir dikkatli olunmalıdır. Skrotal ödem, Testis Torsiyonu ilede karışabilir.

 

 

Su Fıtığı daha çok kimlerde görülür?

 

Erkek bebeklerde, düşük ağırlıklı doğan bebeklerde, prematüre (erken doğan) bebeklerde ve bazı doğumsal bağ dokusu hastalığı olan çocuklarda daha fazla görülür. Rakamlara göre her 100 erkek çocuğundan yaklaşık 3-4’ünde kasık fıtığı çıkmaktadır.

 

Su Fıtığı ailesel midir?

 

Baba ve kardeşlerde varsa diğer kardeşlerde görülme sıklığı normale göre daha yüksektir. Ancak kesin ailesel geçişli ya da genetik geçişli diyemeyiz.

 

Su Fıtığı kendiliğinde geçer mi?

 

Evet Düzelebilir. Bir kısmı 2 yaşına kaar kendiliğinden geçebilir. İçinde Organ olmadığından boğulma riski bulunmaz. Bu nedenle Ameliyat için acele etmeye gerek yok. Ancak 2 yaşında geçmez ise dahada fazla beklenmemli çünkü testislerin fonksiyonel yapısını bozabilir.

 

 

 

 

 

Su Fıtığı Ameliyat edilmediğinde ne gibi sorunlarla karşılaşılabilir?

 

Ancak 2 yaşında geçmez ise dahada fazla beklenmemli çünkü testislerin fonksiyonel yapısını bozabilir. Ayrıca Su Fıtığının Normal Fıtık haline dönüşme ihtimailde bulunmaktadır, bu açıdan da aile bilgilendiirlmelidir.

 

 

Su Fıtığı nasıl ameliyat edilir?

 

Açık yöntemle ya da laparoskopik (kapalı) yöntemle yapılabilmektedir. İşlem Ameliyathanede genel anestezi altında yapılır.

 

Su Fıtığı ameliyatı öncesi neler yapılır?

 

Herşeyden önce iyi bir hikaye alınmalı ve genel bir fizik muayene yapılmalı sadece kasık bölgesi muayenesi ile yetinilmemeli. Daha sonra süreç, yani ameliyat öncesi, ameliyat süreci ve sonrası ile ilgili aile (anne ve baba) iyi bilgilendirilir. Çocuk büyükse buna çocuk da dahil edilir. Bir takım testler yapılır, bu testler genel olmayıp hastaya göre belirlenir. Ve Hasta anestezi uzmanı tarfından da görülür, yaşanacak anestezi süreci ile, aile ve çocuk bilgilendirilir. Hasta ameliyat öncesi 4 saat aç bırakılır.

 

Su Fıtığı Ameliyatı sonrası iyileşme süresi nasıldır?

 

Amaliyattan 2 saat sonra hasta doktor ve / veya hemşire direktifleri doğrultusunda beslenir. 2 yaş üstü bebekler 4-6 saat sonra eve gönderilebilir. Amaliyat sonrası hasta, doktorun önerileri doğrultusunda sadece ağrı kesici alır, ek ilaç almasına gerek yok. Hasta 48-72 saat sonra doktor tarfından görülür, bu sırada pansuman yapılmasına gerek olmayıp dikişler kendiliğinden erir ve alınması gerekmez. Hasta amaliyat sonrası doktorun önerileri doğrultusunda normal aktif hayatına devam eder.

 

Su Fıtığı Ameliyatından Sonra Ne gibi Komplikasyonlarla karşılaşılabilir?

 

Testisin damarlarının zedelenmesi, kopması. Spermatik kordun kopması. Bağlanan kasık kanalının tekrar açılması veya kanalın bağlanamaması. Ameliyat yerinde ve skrotumda hematom oluşması. Hidroselin tekrarlaması

 

 

Kasık Fıtığı ve Hidrosel amaliyatında aynı zamanda sünnet yapılabilir mi?

 

Amaliyat uzamadığı sürece, sünnet te yapılabilir. Süreç aynıdır, hastaya ek bir yük getirmez.

 

*** Burada verilen bilgiler, internet sitesinin içeriği ziyaretçiyi bilgilendirme amacı ile düzenlenmiştir. Hiçbir bilgi ziyaretçiler tarafından tavsiye olarak değerlendirilip hiçbir karar veya eyleme neden olmamalıdır. Konu ile ilgili hastasını mulaka bir çocuk cerrahisi uzmanına muayene ettirmeli, onunla görüşerek birebir bilgisine başvurarak karar vermelidir.

 

 

 

Yukarı