Hipospadi Hakkında Bilmek İstedikleriniz ? - Prof. Dr. Zekeriya İLÇE

Hipospadi Hakkında Bilmek İstedikleriniz ?
Hipospadi Hakkında Bilmek İstedikleriniz ?

Hipospadi Hakkında Bilmek İstedikleriniz ?Hipospadias (Doğuştan Yarım Sünnetlilik)  Nedir ? Nasıl tedavi edilir, riskleri varmıdır ?

Erkek cinsel organı olan penisin doğuştan görülen bir hastalığıdır. Hipospadias, penis içindeki idrar kanalının doğuştan kısa olup kanalın ucunun penis alt yüzünde bir yere açılmasıdır. Sünnet derisinin de alt tarafta eksik olması nedeniyle bu çocuklar “Yarım Sünnetli” olarak da adlandırılmıştır. Ağır tiplerinde peniste özellikle sertleşme anında belirginleşen aşağıya doğru kıvrılma (eğrilik) mevcuttur, çocuk ayakta işemekte zorlanır, cinsel organın görünümü de normal değildir, hatta bazen dişi cinsel organına benzer. Hipspadi ( Doğuştan Yarım Sünnetlilik ) kalıtsal değildir  ve değişik tipleri bulunmaktadır. 

 

 

 

 

      

 

Hipospadi ( Yarım Sünnetliliğin) Tanısı Fizik muayene ile konulur. Genellikle eşlik eden ek doğumsal anomali bulunmaz, ancak nadiren böbrek anomalileri bulunabilir. Ayrıca ağır tipleri Cinsel Gelişim Anomalileri ile karışabilir bu nedenle dikkatli olunmalıdır.

Hipospadias (Doğuştan Yarım Sünnetli)’lı çocuklar sünnet ettirilmemelidir çünkü; sünnet derisi (prepusium) ameliyat sırasında kullanılması gerekmektedir. 

Hipospadias (Doğuştan Yarım Sünnetlilik) tedavisi nasıl yapılır? Günümüzde hipospadiasın tipine göre değişik ameliyat yöntemleri vardır. Penisin yaşamın ilk 6 ayındaki hızlı büyümesinden yararlanmak için bu süre beklenmektedir. 2,5-6 yaş arası dönemin psikolojik açıdan uygun olmadığı göz önünde bulundurularak ameliyatın küçük yaşta yapılması ve bu yaşlarda cinsel organlarını tanımaya başlayacak olan çocuğun cinsel organ hastalığını hiç anımsamaması gerekir. Bu nedenle ameliyat 2 yaşından önce bitirilmelidir. Bebeğin bez kullanıyor olması sanılanın aksine birçok yönden daha avantajlı olmaktadır. Tüm bu nedenlerle önerilen ameliyat yaşı 6 ay-1 yaş arasıdır.

Günümüzde azalsa da hala sık yapılan bir yanlış, bu çocukların bilinçsizce sünnet edilmesidir. Bu tedaviyi zorlaştırır. Çünkü tedavide çoğu zaman sünnet derisi kullanılmaktadır. Ameliyatta kısa olan idrar kanalı uzatılır, penisin ucuna getirilir ve varsa eğrilik düzeltilir. Cerrahi tedavi ile penis normal hale getirilirken, eş zamanlı olarak sünneti de yapılmaktadır.

Cerrahi yöntemin seçimi hastalığın ağırlığına göre yapılır. Ameliyat genel anestezi altında uygulanır. Uygulanan cerrahi yönteme göre değişiklik göstermekle birlikte ameliyat yaklaşık 1,5-2 saat sürmektedir. Ameliyat sırasında yeni oluşturulan idrar kanalının içine idrarı boşaltmak için bir kateter (sonda) yerleştirilir, hasta bu kateterle ameliyattan birkaç saat sonra taburcu edilebilir. Ameliyattan ortalama 5 -7 gün sonra bu kateter çekilmektedir. Kateter çekme işlemi için anestezi gerekmemektedir. Ameliyat sonrası pansuman da yapılmaz. Ancak sonda kaldığı sürede hastanın yatması gerekebilir.

Bu hastalığın cerrahi tedavisi bazı özellikler taşımakta olup, deneyimsiz, çocuk hastaya, çocuk bedeninin özelliklerine alışkın olmayan ve bu konularda yeterli eğitim almamış kişilerce yapılan girişimler düzeltilmesi zor komplikasyonlara (peniste eğrilik, yeni oluşturulan idrar kanalında darlık, idrar kaçağı, divertikül,Fistül, kötü kozmetik görünüm, defalarca ameliyat ve psikolojik sorunlar gibi) yol açabilmektedir.

 

 

Hipospadi ameliyatına bağlı fistül görünümü

 

 

Hipospadias halk arasındaki ismi ile Peygamber Sünnetliliği ameliyat edilmezse ne olur? Hipospadiasın penis üzerinde yerleşimine göre değişkendir, ancak tuvaleti düzgün kullanmakta problemler olabileceği gibi erişkinlikte penisdeki eğrilik nedeniyle sertleşme sırasında sorunlar yaşanabilir. 

Daha geniş bilgi için www.drzekeriyailce.com’u ziyaret ediniz.

 

  08 Ekim 2018     1158 Görüntülenme        
Paylaş :             
Etiketler :  #Hipospadi Nedir

Yukarı