FİMOZİS, PARAFİMOZİS, BALANİT - Prof. Dr. Zekeriya İLÇE

FİMOZİS, PARAFİMOZİS, BALANİTFimozis Nedir ?

Prepisyum dediğimiz sünnet derisinin geri çekilememesidir. Erken doğan bebeklerde daha sık görülür.

Her Fimozis Patolojik midir?

Değildir, şayet bebek fışkırtarak idrar yapabiliyor, sünnet derisi arasında idrar birikmiyorsa sorun yok demektir, herhangi bir işlem yapmaya gerek yok. Bu durum Fizyolojik yani Doğal Fimozis olarak adlandırılır.

Sünnet derisinin zorla geri itilmesi yada açılması gerekli mi ?

Hayır gereksiz, yukarda da bahsedildiğ gibi bebek fışkırtarak idrar yapabiliyor, sünnet derisi arasında idrar birikmiyorsa sorun yok demektir, herhangi bir işlem yapmaya gerek yok. Aksine zorla yapılacak işlem, kanama, enfeksiyon ve fibrozis gibi istenmeyen sonuçlara neden olabilir. Ancak 5 yaşında sünnet derisi hala geri itilemiyorsa patolojiktir ve sünnet gerekir.

Balanit nedir?

Prepisyum dediğimiz sünnet derisinin iltihabıdır. Pipi ucu kızarık, ödemli, hiperemik ve ağrılıdır. Tekrarladığında mutlaka idrar yolu enfeksiyonu açısından araştırılmalıdır. Ancak bazen tecrübesiz kişiler tarafından sünnet derisi altında fizyolojik olarak bulunan beyaz renkli Smegma iltihapla karışrırılabilmektedir, dikkatli olmak gerekir. Smegmanın tedavi edilmesine gerk yoktur. Hastanın gereksiz antibiyotik almasına neden olur.

Şekil: Balanit

 

Parafimozis Nedir?

Sünnet derisinin geri çekildikten sonra normal haline dönmemesi. Pipinin kanlanmasını bozarak nekroza neden olabilir. Genellikle Fimozis açılması için ailelerin sünnet derisini geriye doğru çekilmesine bağlı olarak gelişir.

Şekil: Parafimozis

 

 

Sünnetle Beraber Düzeltilmesi gerekli pipi problemleri olabilir mi ?

Olabilir. Örneğin Penoskrotal web, Penil torsiyon, Pipi eğriliği, Penoskrotal Transpozisyon ve özellikle Hipospadiye dikkat edilmeli.

Şekil: Penoskrotal Web

Şekil: Kordi-Pipi Eğriliği

Sonuç olarak Sünnet ciddi bir işlem ve ameliyattır. Diğer ameliyatlara gösterilen özen gösterilmelidir. Uzman bir hekim tarafından ameliyathane şartlarında yapılmadır. Daha geniş ve özel sorular mutlaka konunun uzmanı hekime sorulmalıdır.

 

*** Eğer çocuğunuzun penisinde bir şekil bozukluğu görürseniz, hekime başvurunuz. Yalnızca sünnet derisi eksik gibi dursa da, çocuk çocuk cerrahisi ile uğraşan bir uzmanın görüşünü almadan çocuğunuzun sünnetini yaptırmayınız!

*** Burada verilen bilgiler, internet sitesinin içeriği ziyaretçiyi bilgilendirme amacı ile düzenlenmiştir. Hiçbir bilgi ziyaretçiler tarafından tavsiye olarak değerlendirilip hiçbir karar veya eyleme neden olmamalıdır. Konu ile ilgili hastasını mulaka bir çocuk cerrahisi uzmanına muayene ettirmeli, onunla görüşerek birebir bilgisine başvurarak karar vermelidir.

 

 

Yukarı